Vyprávění o cestách po světě vnějším i vnitřním.   

Kdo jsem já?

28. ledna 2017 v 6:54 | Yak |  Z Indie
Kdo jsem já?
Nezkoušejte to se jménem. Vím že změnou se já nemění.
A s tělem už vůbec ne. Co zbylo z kluka před lety?
Klubko názorů a hodnot? Všechny jsem je vyhandloval.
Myšlenky? Pěna ve větru.
Lidská bytost?
Jako by kdy nálepka pomohla.
Kdo jsem já?
Vibrace uvnitř?
Jako když se řekne Óm?
Tam na začátku cesty...


Nerad bych vám, a tím i sobě (neboť jsme jedno), mazal med kolem huby. Nejsem vždy takto meditativní jak mne S. namalovala. Hledání JÁ, tedy zdroje, je hra s myslí, která se myslí hraje. Což je zábavně složité. Ego (malé já) švindluje, kdykoliv se nedíváte. To víte. Jde mu o život.

Při průběžném vylučování toho, co JÁ nejsem, je snadné se zříci kdečeho, a okolnosti tomu často nahrávají. Například národnosti. Indům na otázku: "Where are You from?", stačí jako odpověď: "Europe". No a řekněte, kdo by se chtěl nějak

spojovat se zemí, kde truhlíci volí Zemana?

Teď jsem tragikomicky žertoval. Ten pravý důvod proč jsem si jistý, že národnost s JÁ nemá nic společného, je ten, že já si své JÁ pamatuji ještě z doby, kdy jsem o národnostech neměl ani ponětí. Už tehdy tady bylo. Takové jako je teď. Takže říci, že jsem Čech by bylo omezující a zbytečné nálepkování.

No a pak chvilku nedávám pozor, a do hry se pustí to klubko myšlenek, předsudků a názorů, ego.
S. ve stánku vybírá kalhoty. Paní využívá toho, že je ponořená v hromadě oblečení a snaží se do nakupování zatáhnout i mne. Ukazuje mi košili se stojáčkem z příjemného jemného materiálu. V osmdesátých letech minulého století by se jí říkalo fáčovka. Už o ní začínám přemýšlet, když prodavačka celý obchod zhatí. Zeptá se: "Charošaja rubáška?"

Moje chuť k nakupování je ta tam. Myslí si snad, že jsem Rus? Vypadám snad jako Rus? Na menu mé mysli se objevují nejen tyhle myšlenky, v nabídce je dokonce nápad předstírat, že jí nerozumím. Nakonec se spokojím s tím, že paní potrestám. Nic si nekoupím. To jsem jí to dal. Nekoupím si košili, která se mi líbila. Reakce, která vyšla z chuchvalce dávno neaktuálních informací a předsudků. Reakce, která měla především pevněji uhňácat koblížek mého oddělení.

Takže JÁ nejsem Čech, ale ani neRus. A ty ego, se nepokoušej ohraničit bezbřehé.

Večer si tu košili koupím.

Yak

P.S. Kdyby jste někdo hledal skoro prázdné pláže s bydlením od 80 Kč a s celodenním účtem v kavárničce, s obědem, šejkama vodou a spoustou kafíček za 200, tak je to Gokarna, Karnataka, Indie.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Pavel Pavel | 30. ledna 2017 v 11:24 | Reagovat

Yaku, máš tu košili? Ta část o neidentifikaci s národností (jakožto dobrým příkladem ohraničující vlastnosti ega) mi přišla tak pěkná, že by sis ji určitě zasloužil.
A S. (nevím přesně, proč opakovaně používáš toto kódové označení, tak ho radši používám taky :-)) maluje moc pěkně, po krátké úvaze o indickém žebrákovi jsem Tě hned poznal. Tak si ty kalhoty zaslouží určitě také...

2 yakovo yakovo | 30. ledna 2017 v 15:19 | Reagovat

Kód S. Používám proto abych zajistil mírnou anonymitu. Je dobře že ho používáš. Pavle, náš výlet se krátí. Uteklo to jako vzdycky. Sedíme teď na letišti nA Goa. Ráno budeme v Dílí. No a 2.2. už letíme domů. Ještě jeden dva blogy auvidime se na živo. Zatím Yak

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama