Vyprávění o cestách po světě vnějším i vnitřním.   

Moskytiéra

11. ledna 2017 v 18:33 | Yak |  Z Indie
Všichni, kdo na minianketu z minulého článku odpověděli kladně, vyhráli. Odměnou získávají svět, který je v pořádku a obýván spolehlivými lidmi, kterým se dá věřit. Tuto výhru nedostávají ode mne. Za tu si svým pozitivním viděním světa můžou sami. Tolik k tomu, že pán, co nás mohl beztrestně okrást to neudělal, a já teď snadno píšu tenhle blog.

Přečtěte si, jak jsme kupovali moskytiéru.

The Modern Hindu Hotel v Tiruchirappalli, kde teď bydlíme, byl postaven pánem, který graduoval v roce 1947, tak to hlásá diplom na zdi v hale. Já hádám, že ta věčně spící stará paní u vchodu je jeho dcera. Hotel je skvěle udržovaný a snad proto se v něm líbí i komárům. Štípaly, sviňky, celou noc. Horečku Dengue jsem už jednou měl, rozhodování nebylo těžké. Koupíme si moskytiéru.

Nejprve jsme asi první půl hodinu po městě bloudili nazdařbůh. Byli jsme v auto-moto čtvrti, a ta navazovala na dlaždičkovo-elekrikářskou. Museli jsme se zeptat. Anglicky nikdo z dotázaných nemluvil. Maloval jsem. Milý člověk radostně pochopil a v záplavě tamilštiny se nejčastěji objevovalo slůvko Malakotaj. Pečlivě jsem si ho zapsal do notýsku, zkoumal dál. Pak se objevilo další známé slovo: bus. Z toho už se dala vytvořit tázací věta. I když, bohužel jen uzavřená.
,,Bus Malakotaj?" Zkusil jsem opatrně. Nadšený souhlas.
,,Bus where?'' Pokračoval jsem ve slibném dialogu a anglické slovíčko samozřejmě dovysvětlil srozumitelným gestem.
Ukázal na rušnou silnici, my poděkovali a šli chytit autobus.
Městská v tomhle milionovém městě má svoje čísla, ale naštěstí i štiplístky, kteří z autobusů vykukují. Hned první na Malakotaj souhlasně reagoval, my nasedli a zaplatili 12 rupek.

Jeli jsme přes celé město a ejhle. Dojeli ke stejnému chrámu, kde jsme byli ráno. Tisíce lidí, aut, autobusů, motorek a stovky krámků. Standardní Indie. Kde ale tady mají moskytiéru? Prodavač v obchodě s televizemi nám dal další klíč v této hře.
Ukázal jsem mu obrázek, teď již s popisem v tamilštině a on na to: ,,Mangolanmangol''. I tohle slovo jsem si zapsal. Další indicie od něj byla v angličtině: ,,First right".

Vydali jsme se uličkou vroubenou stánky a hledali. Pak jsme to v dálce uviděli. Velký dům s nápisem v latince: Mango & Mango. V několikapatrovém obchoďáku měli výprodej. No na první pohled to vypadalo, že ho drancuje vítězná armáda. Již druhý prodavač na dotaz v angličtině plynule odpověděl a poslal nás do druhého patra.

Tam proběhl dokonalý byrokratický rituál. Prodavač 1 s prodavačem 2, nám ukázali zboží, vybrali jsme moskytiéru za 436 Rs. Prodavači svorně zapsali na malý papírek cenu a evidenční číslo produktu. Část nalepili na zboží a s druhým kouskem nás poslali za slečnou 3, která si ho přečetla. Na počítači vyrobila růžový papír A6, a s tím jsme šli do další místnosti, kde si ho od nás převzala slečna 4. Přidala další záznam do PC a další A6, tentokrát bílou. Pan pokladní 5, vše opět zaznamenal a vzal si od nás peníze, po slevě 370 rupií. Jeho sousedka, slečna 6, o tom vyhotovila zápis a k papírkům přidala další. S touto dokumentací jsme se vypravili do přízemí, kde prodavač 7 našel mezi zbožím k distribuci naši síť proti komárům, zkontroloval doklady a s kadencí těžkého kulometu na ně naflákal spoustu razítek. Vše předal k zabalení kolegovi 8. Ten korunoval rituál tím, že tašku s logem obchoďáku uzavřel elekrikářskou páskou. Abychom si tam nic nepřidali. Moskytiéra byla naše

Vymotali jsme se ven. ,,Je opravdu na dvou postel?" Moje žena je mistr na správné otázky ve správný čas. Polil mne studený pot. Reklamace?

V protějším krámku jsme si dali jakýsi výborný teplý řídký pudink, vytáhli moskytiéru a sláva. Byla ,,For double bed''. Tedy je. Zrovna pod ní sedím a píšu.

Ať už právě hrajete jakékoliv hry s Existencí o to co chcete, přeju Vám, ať Vás to baví jako nás dnes.

Teď ještě zabiju posledního hajzlíka, co se sem dostal a jdu spát.
Dobrou, Yak.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Pavel Pavel | 13. ledna 2017 v 21:48 | Reagovat

Zatímco vy už asi nesedíte podle moskytierou mám rychlou a dobrou zprávu: Milan hlásí, že lom nebude, odpor byl tak mohutný, že hejtman rovnou na schůzi řekl, že se to zastavuje a basta :-):-):-).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama