Vyprávění o cestách po světě vnějším i vnitřním.   

O lazebnících, řidičích a prodavačích.

10. ledna 2017 v 15:48 | Yak |  Z Indie
Jsme v Tamil Nadu. Latinka vymizela z billboardů, možná proto, že se se zastyděla a šla se nechat někam pokroutit. Její jednoduché tvary se totiž k malebným smyčkám tamilštiny mají jako pípání morseovky k symfonii. Bohužel její lyrická krása pro nás postrádá epiku informací. Dnes jsme z Western Ghátů sjeli po klikatých cestách do nížin, a celý den mířili přímo na východ. Teď jsme v Madurai. Přilákal nás sem prastarý Srí Meenaskshi Templ. Ráno si ho půjdeme prohlédnout.

Cesta dolů z hor stojí za oslavnou poznámku o hrdinech všedního dne. Indických řidičích a jejich vozech. Mistrovství těchto kabrňáků je, pro nás pasažéry, doslova dechberoucí. Do nepřehledných zatáček se vrhají za hlaholu klaksonu s radostí a jistotou, kterou kdy mohli disponovat snad jen piloti Kamikadze. Mozky v hnědých lebkách dokáží bleskově spočítat vzájemné pohyby několika dalších účastníků silničního provozu, a to přesto, že jsou naprosto rozdílní konstrukcí, povahou i temperamentem a jednoduché ale robustní vozy jsou jim v tom statečnými pomocníky. Dokáží najít jedinou možnou škvíru pro autobus mezi náklaďáky, rikšami, stádem koz, skupinkou krav, neukázněných chodců, cyklistů, a to na centimetry přesně. Možná, že tak chrabří jsou i proto, že řidiči nejsou invalidizováni příliš striktními předpisy, a busy zranitelnou elektronikou. Řidiči své schopnosti přikázali již tím, že vůbec přežili cyklistické dětství a motorkové dospívání. Jejich vozy jsou stroje z doby, kdy z továren vyjížděly automobily jako skály, než je další vývoj změnil na zranitelný štěrk pojízdných, křehkých počítačů. To vše se odehrávalo na cestách, které by v EU neprošly ani jako cyklostezky, a na krkolomných zatáčkách nad propastmi. A takto bohatýrsky jsme dojeli do Madurai.

V posledním článku jsem Vám slíbil, že se zmíním o indických lazebnících. Návštěva těchto živnostníků je zde v Indii přístupná všem. A většina mužů si ji dopřává. Není nadto, se nechat opečovávat místním haptickým holičem. Není ostudou ani výjimkou v jeho měkkých tlapkách propadnout spánku. Vybral jsem si provozovnu lokálního bradýře a posunky mu vysvětlil, o co ho žádám. Venku byla tma, moje žena odešla po nákupech, ostatní muži sledovali v televizi mně nesrozumitelný pořad, lazebník se dal do práce a já do spaní. Poslední, co jsem si pamatoval, bylo laskavé uvazování ubrusu kolem krku. Probudil jsem se po hodině. Holohlavý.


Né. Kecám. Holohlavý tedy jsem, to jo, ale objednal jsem si to. Holič se dost bránil a několikrát se různými gesty ptal, zda to opravdu chci. Chtěl jsem! Důvod je prostý. Po dekádách máničkování a po závěrečné etapě s dredy bylo marné se posledních pár let schovávat před skřítkem Plešoďejem, za slušňáckým účesem. Geny provedly účetní uzávěrku. Vypelichal jsem. Mohl jsem ještě nějaký čas dělat jakoby nic, ale řídnoucí porost nad čelem začal připomínat přehazovačku a odvaha místních řidičů byla tak inspirující. Šel jsem osudu naproti. Za měsíc si na to zvyknu, a až se vrátím tak vy, co mne vídáte, taky.

Á, mám ještě jeden rest z minulého článku. O tom pánovi, jestli dodržel, co slíbil. Šlo o to, že jsme před několika dny, ještě v Kochinu, nechali jednomu prodavači 250 rupií, aby nám druhý den, až už budeme v jiném městě, dobil kredit na nové SIM kartě. Nástupní plat vysokoškoláka je 9000 Rs. 250 rupek je tedy bezmála celodenní plat. Také jsme obchodníkovi vyžvanili, že druhý den již budeme za horama. Tak co myslíte dobil?

Napište Váš názor a já to příště prozradím.

Jo, máte tam taky takové horko? Tady je na padnutí.
Yak
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jiřý Jiřý | 10. ledna 2017 v 17:05 | Reagovat

dobil. (páč´s ho vybral? nebo je poctivost obecně indický rys?)

jo, dnes už jo, jen -4°C, v sobotu asi -12°C.

2 Pavel Pavel | 11. ledna 2017 v 0:02 | Reagovat

Určitě dobil. Z deseti případů v exotice, kdy jsme se spolehli na domorodce to v jedenácti vždycky dopadlo dobře :-).

3 Tyagbodh Tyagbodh | 11. ledna 2017 v 0:44 | Reagovat

Dobil.
Yaku napiš něco zajímavýho. Ponoř se.
T.

4 yakovo yakovo | 11. ledna 2017 v 14:34 | Reagovat

Ano, dobil. Netroufám si tvrdit že to je čistě indický rys. I u nás je mnoho poctivců 😀.

5 yakovo yakovo | 11. ledna 2017 v 14:35 | Reagovat

Ano, Pavle,uhodls.

6 yakovo yakovo | 11. ledna 2017 v 14:38 | Reagovat

T. uhodl jsi. Tvá výzva ve mně drnčí.

7 Libor Libor | 11. ledna 2017 v 19:43 | Reagovat

Já už jsem přežil všechny tvoje výtvory na hlavě, tak snad přežiji i tento.
Vedro tu není, ale super zima ještě také ne, ráno -12, zatím chodím v letní bundě, ale pravda, mám už teplé zimní tričko.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama