Vyprávění o cestách po světě vnějším i vnitřním.   

Proti proudu genů

12. července 2017 v 11:06 | Yak |  Z Cesty přes půl Světa
Když měl můj bratr loni narozeniny, daroval jsem mu provedení testu DNA na vyhledání původu našeho rodu. Doufal jsem, že se dozvíme, že naši předkové doputovali do české kotlinky ze Sýrie, nebo tak. Byl by to pro mne legrační triumf v našich debatách o přistěhovalcích, ve kterých zastáváme opačné názory. No a taky jsem byl zvědavý. Prostě takový vypečený dárek.

No a ejhle. Linie otců, co si meč po meči předávali naše geny a jejíž geny teď předáváme my s bratrem, přišla ze stepí východu. Nebo by se taky dalo říct: Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá.

Vyrostl jsem totiž v antikomunistických výkřicích otčíma Karla, a k Rusům jsem se vztahoval jako k okupantům. To, když se naši prezidenti jezdí klanět tupé moci Kremlu, mně vždy odpuzovalo a z trucu jsem i propadal z Ruštiny. Když si někdo poplete Českou republiku s Ruskem, zuřím dodnes.

Prostě předsudky. A teď mám možnost se jich zbavit. Cestuji proti proudu genů.

Nebo by se dalo říct, že jsem se přijel pochlubit zástupu předků, jakou parádní mám ženu.

Rusko je plné neviditelných hranic. Odbočíte-li ze sítě pěkných a bezplatných silnic a dálnic na vedlejší, jsou to často nezpevněné blátivé cesty. Odtud se vynořují zablácená stará auta z vesnic a mísí se s nablýskanými městskými vozy.

V prosklených palácích byznysu se odrážejí dřevěné pastoušky z druhé strany ulice. Stovky žen u silnice prodávají houby a borůvky za maximálně desítky rublů, a jiné davy jejich spoluobčanek drancují hypermarkety rozhazujíce desítky tisíc. Kosmický program a koňské povozy.

Rubl, co má stejnou hodnotu jako Indická rupie.

Rusko je obrovské. Zadáte do navigace další větší město a ona hlásí: jeďte 385 km rovně a pak na kruhovém objezdu pokračujte rovně. Den za dnem jedeme na východ.

V těchto dnech jsme minuli Voroněž, ale navštívili Tambov. V Syzranu jsme se poprvé prošli kolem Volhy a v Samaře jsme se na krásném upraveném nábřeží této řeky, kochali bohatstvím země. V luxusním parku, sportovali Rusové ve značkovém vybavení. Když jsme ale po pár stech metrech odbočili do uličky mezi zbědované paneláky, v rozblácených cestách byly díry, že naše auto zapadalo do půl pasu.

A dál na východ.

Teď jsme již na Uralu. Někde tady je další neviditelná hranice. Zemi, po které jedeme, se přestává říkat Evropa. Teď to bude na dlouho Asie.


Shodli jsme se na tom, že nám je tady oběma dobře. Spíme v přírodě, kde zastavíme. Teď třeba v Nacionálnij park Zuratkul. Azbuku již čteme skoro plynule a s domorodci se bavíme, jak se dá.
Na zítřek máme domluvenou po treku Baňu a dnes jsme vypili lahev Kvasu, což je něco jako moravský burčák nebo spíš zanskarský čang. Kvašený, mírně alkoholický nápoj.

Ceny pro zajímavost:
Nafta!! Haleluja: 14 až 15 korun za litr. Šašlik, špíz - typický oběd u silnice 300 gramů cca 80 Kč. Potraviny trochu levnější než v Čechách, pokud omylem nezabloudíte do drahého obchodu. Jo, Litr a půl kvasu 48 korun a paní nám zítra roztopí saunu za 200 Kč. Spíme pořád zadarmo.

Z Uralu Satya a Yakeen
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pavel Pavel | 12. července 2017 v 18:29 | Reagovat

Holahej, prima, že cesta zdárně pokračuje. Pozdravl'jajtě tvoju otčinu :-) (pardon, ale na tabletu se neumím přepnout do azbuky). A mimochodem, ten obrázek džípáka, ozera a kopečku je moc pěkný. Good luck.

2 Pepino Pepino | E-mail | 12. července 2017 v 23:25 | Reagovat

Tak jsme si říkali s Martinou, kdy vlastně vyrážíte, a vy už jste na Uralu. Jestli budete takhle rychle pokračovat, tak budete za chvilku zpátky :P Jestlipa jsis před cestou stačil udělat ten kurz v Příbrami? Počítám, že ne, protože jste tak tak stíhali :)

3 yakovo yakovo | 19. července 2017 v 8:11 | Reagovat

[2]: nestačil, naštěstí platí až do konce listopadu, tak to stačím až přijedu. Tady dostávám kurzy od stepi. Včera jsem se pěkně klouzal na blátivé polňačce. Naštěstí na stepi nemáš pár desítek kilometrů kolem do čeho narazit. Mějte se krásně.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama