Vyprávění o cestách po světě vnějším i vnitřním.   

Ztraceni v Gobi

16. srpna 2017 v 3:48 | Yak |  Z Cesty přes půl Světa
Ti Francouzi nám prostě nejdou z hlavy oběma. Je ráno a my se budíme do úsvitu pouště Gobi. Už se mi dávno povedlo rekvalifikovat sovu Satyu do skřivánka, ale tohle je brzo i na skřivánky.


Nad pouští vylézá sluníčko, může být tak před šestou. Já vylézám z auta a jdu fotit. Máme nový foťák Sony alfa 6000, jako o level lepší náhradu za rozbitý. Hraju si s časem, clonou, manuálním ostřením a různými režimy. Snažím se zachytit syrovou anorganickou krásu Gobi a pořád z části myslím na ty Francouze.


Prvně jsme je potkali ještě v Ulan Ude v Rusku, a včera naprosto nečekaně uprostřed pouště. Projíždíme Gobi již pátý den. Mezi jednotlivými osadami bývá i sto třicet kilometrů kamení, skal pohoří a písku. Jedeme podle navigace a někdy cestu hledáme. Jsou to jen vyjeté stopy kol, co spojují jedno lidské sídliště s druhým. Kdekoliv roste jen pár drobných, vyprahlých drnů trávy, pasou se stáda koz.

Občas na obzoru zahlídneme jurtu a jednou když jsme svačinkovali u studny, přišli zástupy koz, ovcí a na motorkách přijeli lidé, co v poušti žijí.A pak, když jsme přejížděli skalnaté kopce, narazili jsme na Francouze znovu. Uprostřed Gobi! Tisíce a tisíce čtverečných kilometrů a tam se potkají dva titěrné vozy z Evropy. To je co? Odpočívali ve velkém off roadu u cesty. Setkání bylo překvapivé a příjemné. Vypili jsme čaj, chvíli povídali, a pak se dohodli, že zbývajících 60 km do nejbližší vesničky pojedeme spolu. No a pak jsme je zase ztratili.

V Mongolsku obecně při cestování je to tak, jak v životě. Neustále musíte volit, kudy se vydáte. Cesta jedním směrem se třepí na různé odbočky, které někdy vedou za stejným cílem, někdy jen zdánlivě. A tak jako v životě musíte přijmout za své rozhodnutí odpovědnost. Zdála se vám tahle odbočka výhodnější, protože vyjeté koleje vypadaly hladce a nebyly v tak nebezpečném náklonu jako ty předešlé? Dobře, ale pak si neztěžujte, že se najednou objeví metrové výmoly. Opustíte písečné koryto občasné řeky, kde nesmíte zastavit, abyste se nezahrabali? Pak se na skalnatém břehu kymácíte po kamenných hrbech… a tak dál a tak dál. Rozhodnutí - následky, rozhodnutí - následky. Když večer zastavíme, už nechci ani rozhodovat jaký si dám čaj…


A v tomhle propletenci cest jsme někde ztratili Francouze. Čekali jsme, vraceli se, vyptávali v jurtě. Nic. Tak jsme pro ně napsali zprávu na FB a věříme, že jsou OK. No, stejně na ně myslíme…

Než jsme se dostali na poušť, museli jsme nejprve do Ulanbátaru. Rozbil se nám foťák. Display dostal zásah někde v autě a my mohli pár dní fotit jen naslepo. Výsledek byl vidět až z karty na tabletu. Trochu to připomínalo focení na film. No jo, ale už je 21 století. Napsal jsem kamarádovi, odborníkovi, a on mě zahrnul informacemi a vybral několik modelů. Mysleli jsme, že najdeme v hlavní městě narvané krámy fotoaparáty a elektronikou, ale nebylo tomu tak.


Naštěstí laskavá a pečující Existence nám poslala průvodce. První člověk, kterého jsme oslovili v UB před opravnou fotoaparátů, kde jsme si byli ověřit, že je náš starý foťák neopravitelný, byl nadšený fotoamatér. Ten nás zavedl do speciálního obchůdku, který bychom jinak nenašli. Tak jsme si koupili nový fotoaparát. Lepší. Taky dražší. Za jeden a půl milionu! Naštěstí Tugrigů.

V UB jsme taky nechali znovu seřídit geometrii kol a zalepit čelní sklo. K oběma značně speciálním službám jsme se dopracovávali pomocí angličtiny, ruštiny, GPS, náhody a štěstí.

Když jsme našli dílnu, kde měli přístroj na měření geometrie kol, poslali nás na zalepení skla ke kinu Urgo. Našli jsme ho podle navigace. Tam jsme v centru okouněli tak dlouho až se u našeho auta zastavil Mongol mluvící anglicky a ten mohl přeložit náš problém jinému, který zase věděl, kde to dělají. Ve vzniklém hloučku se našel další, který v okolí bydlel, a tak nás dirigoval až na místo. V ruštině. Prasklinu předního skle zalepili za 20 000 T. To je 200 Kč, a dali nám pracovní rukavice, ostrý břit a jelenici abychom mohli práci za další tři dny dokončit svépomocí.

Z hlavního města jsme prchali hned ten den večer. Jeden a půl milionu lidí! Velké domy, trolejbusy, multikina, obchoďáky se značkovým zbožím z celého světa. Nuda, nuda, šeď, šeď. Teda až na tu geometrii, lepení skel a foťáky.

No a pak jsme vyjeli po asfaltce na jih do Gobi. Ve městě Mandalgov jsme ji opustili. Od té doby jezdíme od jedné atrakce ke druhé. Taková atrakce je třeba rytina ve skále z doby bronzové, spektakulární kaňon v jiném skalisku, nebo zvlášť pěkná duna. Mezi nimi je skoro prázdná pustina. Jen tu a tam jurta, jak jsem psal výše.

Ve vesničkách mají parádní "chulún us". V překladu horká voda. To jsou veřejné sprchy pro obyvatele jurt či nomády, jako jsme třeba my. Spíme v poušti. Jíme v poušti. Poušť nás griluje. Poušť nás uchvacuje barvou minerálů, a život v ní svojí odolností. Poušť nás udržuje v pokoře a učí modlit a důvěřovat v dobré plynutí. Je přece tolik věcí, co se musí stát, abychom my mohli takhle v pořádku psát v místě, kde je signál.

Děkujeme za ně za všechny tobě Existence, neboť ty jsi jejich součtem a ještě mnohem, mnohem víc.

Satya a Yakeen

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Pavel Pavel | 16. srpna 2017 v 10:07 | Reagovat

Ahoj kamarádi, ty vaše historky o náhodných setkáních a náhodné pomoci jsou neuvěřitelné, kdybych nevěděl, že na těch "správných" místech to takhle funguje budu vás podezírat z fabulace. A fotky džípáka (předpokládám, že už z nového aparátu) jsou super. Jedna prosba - Yaku vezmi taky někdy foťák a vyfoť Satyu, už jsem jí od společné fotky s Alexejem Kostjučenkem 19. července dlouho neviděl :-). A taky mi chybí její obrázky....
To prosím není kritika, jenom zdvořilá prosba :-) :-) :-)
Hodně štěstí
P.S. Ta fotka pouště je nádherná, jak ze Saint-Exupéryho.

2 Večernice Večernice | 17. srpna 2017 v 8:46 | Reagovat

Gobi nádherná, Existence skvělá....ale já jsem se přízemněplošsky zacyklila u sviště :-D a chtěla bych ještě něco dodat k Yakeenově tvorbě. Po přečtení receptu jsem si totiž řekla: To je jak vystřižené z Kuchařky stařenky Oggové - Užitečného a vzdělávacího almanachu plného moudrosti, zahrnujícího Úžasné Recepty ze Zeměplochy!, z něhož jsem nejednou "oživovala" narozeninová menu mých blízkých obdivovatelů zeměplošského života...včetně trpasličích specialit... :-D No a tak jsem chtěla okomentovat Yakeenovu tvorbu jako připomínající mi "prečtovský" humor... Jenže jsem si nebyla jistá, zda už Yak cestoval po těchto koutech vesmíru a zda odhalil jejich Úžasnou moudrost a genialitu. A NÁHODOU na to odpověděl sám a zcela netázán... :-D Takže, Yaku, sbírejte další recepty a Tvoje příští dílko je nasnadě :-D Přeji Úžasné zážitky vašim chuťovým pohárkům...

3 Pavel Pavel | 18. srpna 2017 v 10:55 | Reagovat

[2]: Co to pořád máte s tím Pratchettem? :-) Já jsem kromě drsné série První čarodějovo pravidlo od autora se shodným tagem Terry fantasy nikdy nečetl. Asi že mi přišlo, že můj život je fantasy až dost :-) :-) :-). Zdá se, že mám co dohánět, když jsou tam takové zajímavé věci. Moje bibliofilie dostala zásah... Mám začít Zeměplochou?
Máte Pratchetta s sebou v Mongolsku?
Myslím na vás.

4 yakovo yakovo | 20. srpna 2017 v 5:33 | Reagovat

[3]: No jasně, že máme Pratchetta ssebou! Vždycky. Ze série Úžasná Zeměplocha doporučujeme všechny. Ale začni Barvou kouzel. Lehké fantastično nebo Čaroprávnost taky můžou být 😉

5 Satya Satya | 20. srpna 2017 v 5:46 | Reagovat

[1]: Pavle, někde zkus mrknout na FB, tam je víc obrázků. Teda ne mnou kreslených, na to se musím trochu nudit a nesmím sedět v jedoucím autě. Taková kombinace  se mi pěkně dlouho nepřihodila! Většinou se mi Yaka podaří ukecat, abychom někde zůstali stát dýl než jen na přespání pouze pod příslibem, že vyperu a umeju auto😉 Ale možná příslib ilustrace na blog taky zabere, vyzkouším to!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama