Vyprávění o cestách po světě vnějším i vnitřním.   

Ayahasca Bohyně rostlin

6. prosince 2018 v 16:57 | Yak |  Po cestách vnitřních
Co to je ayahuasca?

Pokud lpíte pouze na hmotě a uctíváte velkou Bohyni Náhody, tedy, jste-li ateisté, řekli byste, že ayahuasca je velmi silná droga z Amazonského pralesa způsobující halucinace.

Kdyby vaším oborem byla například moderní psychoterapie a zajímali byste se o její netradiční směry, pak byste možná řekli, že se jedná o pozoruhodnou látku používanou k nahlédnutí do problémů lidského bytí a za ně.

Religionista by nám vyprávěl o obřadech, které byly prastaré v době, kdy panna Marie ještě ani nezjistila, že je těhotná.

Chemici - biologové by se nám svou nesrozumitelnou řečí, plnou cizích slov, čísel a písmen, pokusili vysvětlit, proč se díky ní rozdováděné neurotransmitery vrhají na mozkové synapse, a proč do nich v osvobozující revoltě prorážejí tunely.

Šaman by ayahuascu popsal jako moudrou bytost, která ho učí, jak léčit.

Lapidárně řečeno, jedná se o vývar z lijány ayahuasca a rostliny čakruna, který po požití způsobuje mimořádně stavy vědomí.

Já jsem se s touto Bohyní rostlin setkal ke konci více než dvouleté cesty kolem světa, v Pucallpě v Peru.

Neměl jsem adresu ani kontakt na žádného šamana, ale věděl jsem, že v Pucallpě bydlí malíř Pablo Amaringo. Býval kdysi šamanem, po mnoho let pil ayahuascu a svými vizemi pak pokrýval plátna obrazů. Teoretici umění pro jeho fascinující obrazy dokonce vytvořili speciální kategorii Amazonský neonaivizmus.

Podařilo se mi starého mistra najít. Don Pablo byl laskavý a moudrý pán jehož obrazy jsou surrealistickým vhledem do vědění lidstva.

Unicornio Dorado - Pablo Amaringo

Při návštěvě jsem se mu svěřil, že bych se rád potkal s Bohyní rostlin, a on mi pomohl. Domluvil pro mne účast na ceremonii naplánované za dva dny a navrch přidal radu, která byla esencí jeho poznání.

"Víš," řekl, a rukou máchl směrem k pestrým obrazům, jenž vysely všude kolem, "ayahusca ti může ukázat všechny tyhle vize, ale jestli se jí budeš opravdu líbit, zjeví se ti jako had" na malou chvilku se odmlčel ve vzrušené svatosti, "Když budeš toho hada následovat může tě odvést až na úplný konec tohohle všeho," další rozhození rukou, "Nezapomeň, jestli uvidíš hada následuj ho a nenech se zlákat žadnejma obrázkama i kdyby byly sebehezčí."

Po dvou dnech dietování (před pitím ayahuascy je dobré nejíst maso, slané, ostré a sladké věci a samozřejmě vynechat alkohol) jsem od domku Pabla Amaringa odjel rikšou asi 15 km za městečko a tam si mně, již za tmy, převzal průvodce.

Vyšli jsme do pralesa.

V tropech začíná noc velmi brzo a ohlašují ji cikády s hlučností malých cirkulárek. Jejich pulzující bzučení báječně ladilo s těžkou vůní exotických květin, a když mě začali v hustém teplém vlhku osahávat liány, větve a květiny, napadlo mne, že Ayahuasca je vlastně ženská Bohyně a že jestli si to někdo s někým rozdá, tak to bude Ona se mnou a ne já s ní.

Cítil jsem se smyslně pokorný.

Došli jsme na mýtinu a na ní stála kruhová chýše - Tomba. Měla stěny z bambusu a střechu z listů. Do domečku jsem dorazil první a pak se začali scházet ostatní účastníci ceremonie. Asi osm místních indiánů, kteří si přišli léčit své fyzické, citové či jiné problémy.

Pak přišel šaman. Don Fidel byl 70 letý pán, který ayahuascou lidi léčil již půl století.


Opusťte romantické představy o nahých divoších. Don Fidel přišel oblečený jako starý pán 21. století. V pohodlných kalhotech a košili. Drobný, snědý, vrásčitý. Podal mi ruku zkroucenou stářím a já jsme se mu podíval do očí. Byla v nich jistota, síla, klid a zkušenost tuláka světů za zrcadlem.

V místnosti se ještě chvíli povídalo a nezávazně vtipkovalo, zatímco šaman si z kabelky vyndával a rutinně připravoval své pomůcky. Kalíšek na pití, fajfku a balené tlusté cigarety - mapacho. Nevšímal si nás ostatních a soustředěně v jistém rytmu foukal na cigarety a prozpěvoval Ikari - rituální popěvky. Monotónně se opakující snové zvuky v domorodé řeči někdy přecházely až do hlubokého pohvizdování.

Jeho prozpěvování jsme měli poslouchat celou noc.

Pak udeřila devátá. Don Fidel vyndal Božský nápoj. Hustou černou tekutinu v petlahvi.

V místnosti se rozhostilo ticho.

Don Fidel nás zval postupně jednoho po druhém k sobě a naléval kalíšek, který vždy ofoukal tabákovým kouřem.
Ayhausca má konzistenci sirupu, ale to je vše, co s ním má společného. Je hořká tak, jako kdyby se vám podařilo zkoncentrovat chuť vagonu pendreku do jediné lžičky.

To už jsme naštěstí všichni leželi na matracích s kyblíkem po ruce. Ayahuasca je proslulá očistným a léčivým zvracením.

Drobným Indiánům stačil kalíšek jeden, já Evropan s dvojnásobnou váhou jsem musel vypít tři.

Po třetím kalíšku pozval mě šaman a vyfoukal
dávno srostlou fontanelou jsem "viděl" z jeho úst vycházet světlo
on sám se změnil ve starého opičího krále
lehl jsem si zpět a lijána si pro mě přišla
v mohutné nádherné vlně očistného zvracení
to už se celý svět rozpadl do základních puclíků
A pak! v zářivých barvách zjevil se had
vlnil se v celé klenbě prostoru
mé tělo na zemi se kroutilo a ruce tančily
když jsem ze sebe dávil zvířátka nemocí
vyvracel jsem čelist a roztahoval nohy
"prolez mě celého ve svatém slizu zrození, lijáno, kytičko"
mé Já bez jména, bylo daleko,
za hadem a barvama našel jsem zářivé světlo.
Byl jsem DOMA
Pak kytička lijána snesla mě zpátky do těla
za zpěvu starého opičáka přišlo ráno,
dne prvního, z mnohých druhých
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Pavel Pavel | 6. prosince 2018 v 20:47 | Reagovat

Dobrý, Yaku, dost dobrý...

2 Jan Turon Jan Turon | Web | 6. prosince 2018 v 22:35 | Reagovat

Skvělá povídka.

3 Platan Platan | E-mail | Web | 8. prosince 2018 v 22:21 | Reagovat

Výborne napísané. Zatajený dych od začiatku až dokonca. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama